Korzystanie z katalogu

Katalog zbiorów drukowanych dostępnych w Bibliotece Głównej i filiach opiera się na systemie bibliotecznym Symphony. Informację o zbiorach drukowanych oraz lokalizacji i statusie poszczególnych jednostek można uzyskać poprzez katalog komputerowy:

katalog zbiorów Biblioteki Politechniki Łódzkiej

Katalog dostępny jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jego przeglądanie nie wymaga logowania, jednak dopiero po zalogowaniu użytkownicy mogą w pełni wykorzystać możliwości systemu, m.in. podgląd wypożyczonych książek i daty zwrotów, przedłużanie terminu zwrotu książek, "zarezerwowanie" (czyli wypożyczenie) książek (realizowane po godzinach zamknięcia Biblioteki).


Wyszukiwanie w katalogu

Katalog umożliwia przeszukiwane zbiorów Biblioteki Politechniki Łódzkiej na dwa sposoby. Pierwszym, najprostszym, jest "Szybkie wyszukiwanie", w którym wystarczy wpisać słowo kluczowe, autora, tytuł książki lub czasopisma, hasło przedmiotowe.

Drugi sposób to skorzystanie z bardziej szczegółowych opcji w wyszukiwaniu zaawansowanym. Można tu wykorzystać dodatkowe kryteria dotyczące poszukiwanego dokumentu (np. język, rok wydania).

Wpisanie tytułu, nazwiska lub hasła powinno wywołać listę z wyszukanymi pozycjami.  

Wybór konkretnej pozycji z listy poskutkuje wyświetleniem szczegółowego opisu danej pozycji, czy to książki, czy czasopisma, a opis ten dostarczy też szczegółowe dane dotyczące lokalizacji dokumentu w obrębie biblioteki oraz jej statusu - czy będzie możliwe jej wypożyczenie czy też jest to egzemplarz dostępny tylko na miejscu.

Z opisu książki wynika, czy to konkretne wydanie książki dostępne jest w Bibliotece Głównej czy w którejś z bibliotek filialnych. W trzech kolumnach zakładki Zasób otrzymujemy wszelkie informacje o statusie książki, jej dostępności (np. dacie zwrotu) i lokalizacji. 

Z opisu czasopisma, który uzyskamy po wyszukaniu dowiadujemy się, które roczniki są obecnie dostępne w bibliotece i  gdzie ten zasób się znajduje (w Głównej czy w filii). Czasopisma nie są wypożyczane na zewnątrz, można z nich korzystać wyłącznie na miejscu.


Stan konta

Sprawdź jak się zalogować do katalogu.

Po zalogowaniu trzeba wybrać opcję Moje konto. Tam można:

  • sprawdzić jakie książki są wypożyczone i do kiedy należy je oddać
  • przedłużyć termin zwrotu książek 
  • sprawdzić czy udało się zarezerwować książki z Biblioteki Głównej 

Rezerwacja książek z Biblioteki Głównej

Książki z Biblioteki Głównej można rezerwować 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.  Rezerwując książkę należy wybrać opcję odbioru w książkomacie bądź w gmachu Biblioteki Głównej.
Książki należy odebrać (dopiero po otrzymaniu e-maila, że książki są gotowe do odbioru) w ciągu 3 dni.  Informacja o dacie wygaśnięcia rezerwacji jest widoczna w koncie czytelnika. 

Usługa rezerwacja dotyczy książek, które są aktualnie dostępne oraz tych zarezerwowanych przez innego użytkownika. W przypadku braku dostępnych pozycji użytkownik zarezerwuje wypożyczoną książkę, a na jego koncie wyświetli się informacja o miejscu w kolejce do wypożyczenia zarezerwowanej pozycji (ostatnia kolumna tabeli w koncie czytelnika). Gdy tylko zarezerwowana książka zostanie oddana, użytkownik otrzyma e-mail z informacją, że książka jest gotowa do odbioru. Książki można rezerwować przez internet w dowolnym czasie.

Usługi nie dotyczą filii.


Prolongaty czyli przedłużenia daty zwrotu książek

Po zalogowaniu do katalogu online należy:

  1. wybrać opcję Moje konto,
  2. potem opcję "Konto czytelnika" 
  3. potem opcję "Przedłuż"
    tu należy zaznaczyć które książki chcemy przedłużyć